Ile kosztuje przegląd elektryczny w domu jednorodzinnym?

Ile kosztuje przegląd elektryczny domu jednorodzinnego

Przegląd elektryczny w domu jednorodzinnym kosztuje zazwyczaj około 300 – 700zł. Zapoznaj się z wpisem, żeby zrozumieć od czego zależy cena takiego przeglądu i na co zwrócić uwagę. Dokładną cenę poznasz przesyłając do nas niezobowiązujące zapytanie, do czego Cię zachęcamy.

Przegląd Elektryczny w domu jednorodzinnym jest przeglądem znacznie bardziej wymagającym niż np. przegląd kominiarski. Elektryk dokonujący przeglądu musi być wyposażony w narzędzia monterskie oraz specjalistyczne (często bardzo kosztowne) urządzenia pomiarowe.

Miernik pozwala na zmierzenie parametrów instalacji elektrycznej takich jak: rezystancja uziemienia, rezystancja izolacji, impedancja pętli zwarcia, czas i prąd zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego.

Inspekcji poddawane są rozdzielnice elektryczne, aparaty zabezpieczające oraz osprzęt elektroinstalacyjny w każdym pomieszczeniu w budynku. W porównaniu do przeglądu kominiarskiego, który ogranicza się zwykle do przyłożenia anemometru do kilku kratek wentylacyjnych w domu, zakres prac wykonywanych w ramach przeglądu elektrycznego oraz stopień ich skomplikowania są znacznie większe.

Od czego zależy cena przeglądu elektrycznego w domu?

Oprócz wymienionych elementów wpływ na cenę przeglądu mają jeszcze inne elementy m.in.

 1. Wielkość domu — statystycznie im większy dom, tym więcej pracy podczas przeglądu i sporządzania dokumentacji, co kosztuje więcej czasu. W Dragon Energy staramy się uśredniać te ceny do akceptowalnych poziomów.
 2. Lokalizacja — im dalej technik musi dojechać, tym większy koszt dojazdu oraz czas “zajętości”. W Dragon Energy optymalizujemy te koszty w taki sposób, żeby łączyć zlecenia w pobliskich domach, wtedy nie obciążamy tymi kosztami klientów, ale wiąże się to czasem z nieco dłuższym czasem oczekiwania.
 3. Rok wykonania instalacji elektrycznej — im więcej sprawdzeń musimy wykonać i udokumentować, tym wyższa cena usługi.
 4. Elementy składowe instalacji — np. instalacja odgromowa, fotowoltaika, magazyny energii, zasilanie awaryjne budynku itp.
 5. Rodzaj przeglądu – czy jest to przegląd odbiorczy, po remoncie, czy okresowy.

Przygotowanie i przechowywanie protokołu

Badanie instalacji to jedno, ale odpowiednie udokumentowanie wykonanych sprawdzeń to osobny temat. Sporządzenie dobrej jakościowo dokumentacji, honorowanej przez ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia szkody często zajmuje więcej czasu niż samo sprawdzenie elektryczne.

Niestety to właśnie w tym miejscu pojawia się miejsce na magiczne triki obniżające cenę. Klient sugerujący się wyłącznie ceną przeglądu wybiera zazwyczaj najtańszego elektryka, a ten najtańszy elektryk zwykle w dość “oszczędny” sposób opracowuje dokumentację.

Często praktykowaną formą “protokołu” są różnego rodzaju “zaświadczenia” lub “oświadczenia” elektryka mieszczące się na jednej kartce A4, mówiące, że “instalacja jest ok i spełnia wymagania przepisów”.

Wartość takiej “jakości” protokołu jest żadna.

Nasze protokoły zawierają zwykle kilkanaście stron z opisanymi wynikami oględzin pomiarów i sprawdzeń. W takiej dokumentacji widać co zostało sprawdzone i w jakim zakresie, kto sprawdzał, jakie ma kwalifikacje, według jakich norm wykonał sprawdzenia, z jakich urządzeń korzystał i czy te urządzenia są odpowiednio skalibrowane.

Jak się pewnie domyślasz, pełen komplet profesjonalnie wykonanej dokumentacji musi kosztować więcej, niż zwykłe, nic niemówiące oświadczenie.

Bardzo ważnym elementem jest również archiwizacja dokumentacji. Kopie naszych protokołów są archiwizowane w 3 miejscach.

Zatem ile kosztuje przegląd elektryczny w domu?

Przegląd Elektryczny domu jednorodzinnego jest wymagany nie rzadziej niż raz na 5 lat. Przegląd Kominiarski, wymagany jest zwykle raz na rok, czasami raz na pół roku, a  kosztuje około 120-150 zł rocznie (stan na luty 2023) i trwa maksymalnie kilkanaście minut.
Przegląd Elektryczny domu

W perspektywie 5-letniej właściciel domu za przeglądy kominiarskie zapłaci około 600 – 750 zł.

Zatem ile Twoim zdaniem powinien kosztować przegląd elektryczny w domu jednorodzinnym, skoro zakres sprawdzeń i sposób jego dokumentowania są dużo bardziej wymagające, a domy i instalacje są tak różne?

Otóż przegląd elektryczny domu jednorodzinnego w Dragon Energy w perspektywie czasowej raz na 5 lat to kwota mniejsza niż kwota przeglądu kominiarskiego.

Przegląd Elektryczny domu jednorodzinnego raz na 5 lat to również kwota mniejsza niż roczna składka ubezpieczenia za dom jednorodzinny.

Zazwyczaj cena wynosi między 300 a 700zł i najbardziej zależy od wielkości domu i jego lokalizacji.

Podsumowanie

Ze względu na czynniki znacznie wpływające na cenę przeglądu, wyszczególnione w tym wpisie, nie możemy dokładnie napisać, ile będzie kosztował przegląd dla każdego domu, bez kompletu informacji.

Mamy jednak świetną wiadomość!

Cenę przeglądu możesz sprawdzić samodzielnie, wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej, żeby uzyskać wycenę dla Twojego domu w Twojej lokalizacji.

Wycena nic nie kosztuje i do niczego Cię nie zobowiązuje, a dzięki niej poznasz dokładne koszty usługi.

  Złóż zapytanie o cenę przeglądu


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.