Kontrola działania wyłączników różnicowoprądowych.

Od stanu popularnych różnicówek zależy bezpieczeństwo i zdrowie Twoje, Twojej rodziny i Twojego majątku. Kontrola działania tych zabezpieczeń powinna być przeprowadzona raz w miesiącu.

Jak wygląda wyłącznik różnicowoprądowy?

Wyłącznik różnicowoprądowy to aparat elektryczny, który oprócz charakterystycznej dźwigni On/Off posiada przycisk „Test” opisany jako „Test” lub „T”. Kolor przycisku może być różny – zależy to od producenta aparatu. Twoim pierwszym zadaniem podczas kontroli jest odszukanie wszystkich wyłączników różnicowoprądowych w skrzynce (lub skrzynkach) elektrycznych w domu.

Jak testować wyłącznik różnicowoprądowy?

UWAGA: Czynności te powinien wykonywać wykwalifikowany elektryk! Zdajemy sobie jednak sprawę, że niemal każdy obsługuje w swoim domu skrzynkę z bezpiecznikami bez zastanawiania się czy to bezpieczne, dlatego postaramy się pomóc, jednak pamiętaj, że wszystkie czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Poniżej znajdziesz instrukcje jak przetestować wyłącznik różnicowoprądowy maksymalnie bezpiecznie.
  1. Zapewnij sobie asystę drugiej osoby z latarką lub innym źródłem światła. W przypadku wyłączenia zasilania światło się przyda, a gdyby doszło do jakiejś nieprzewidzianej sytuacji to nie jesteś sam.
  2. Testuj w dni robocze, najlepiej na początku tygodnia. Podczas testu wyłącznik może okazać się wadliwy co w skrajnym przypadku uniemożliwi korzystanie z instalacji elektrycznej. W dni robocze łatwiej wezwać elektryka do wymiany zużytego wyłącznika.
  3. Zanim rozpoczniesz testowanie odłącz wszystkie urządzenia dużej mocy od gniazd, lub upewnij się, że są wyłączone. Szczególnie chodzi tutaj o urządzenia takie: czajnik, bojler, suszarka do prania, suszarka do włosów, zmywarka, piekarnik, pralka, pompa ciepła, klimatyzator, nagrzewnica elektryczna, żelazko, płyta indukcyjna, kable i maty grzewcze, grzejniki elektryczne, spawarki itp. Wyłącznik różnicowoprądowy jest urządzeniem, które „nie lubi” być często wyłączane pod dużym obciążeniem.
  4. Otwórz skrzynkę z „bezpiecznikami” znajdź wyłącznik/i różnicowoprądowy (ten z przyciskiem TEST – może on wyglądać jak jeden ze zdjęcia powyżej) i wciśnij przycisk „Test”.

Jak powinien zachować się wyłącznik różnicowoprądowy podczas testu?

Po wciśnięciu przycisku „Test” dźwignia On/Off wyłącznika różnicowoprądowego powinna opaść do pozycji Off. Jeżeli nie opada, spróbuj ponownie kilkakrotnie nacisnąć przycisk „Test”. Zdarza się, że przycisk się zacina, lub trzeba wcisnąć go bardzo głęboko. Jeżeli w dalszym ciągu różnicówka nie reaguje, to oznacza, że nie spełnia wymagań ochronnych, jest niesprawna i podlega niezwłocznej wymianie.

Wymiany może dokonać tylko wykwalifikowany personel dysponujący odpowiednimi urządzeniami kontrolno-pomiarowymi. Po wymianie wyłącznika różnicowo-prądowego wymagane jest sporządzenie protokołu z prac kontrolno-pomiarowych potwierdzające, że nowy wyłącznik spełnia swoje zadanie. Taki protokół będzie ważny szczególnie wtedy kiedy ubezpieczasz dom i wystąpi jakaś szkoda w instalacji elektrycznej.

Co jeśli dźwignia On/Off opadła, ale nie da się podnieść?

Jeżeli po wciśnięciu przycisku „Test” dźwignia opadła do pozycji Off, to połowę testu masz za sobą. Teraz należy podnieść dźwignię wyłącznika do pozycji On – mechanizm dźwigni powinien kliknąć i dźwignia powinna zablokować się w górnej pozycji (czyli On – włączona). Jeżeli to się uda, to test został zakończony pozytywnie i wyłącznik jest sprawny. Masz spokój na kolejny miesiąc.

Jeżeli dźwignia nie daje się „zabezpieczyć” w górnym położeniu, jest „wiotka”, nie da się jej załączyć, to oznacza, że wyłącznik jest niesprawny i wymaga natychmiastowej wymiany. Brak możliwości zabezpieczenia dźwigni w górnej pozycji oznacza również, że obwody zasilane z tego wyłącznika różnicowprądowego pozostaną nieczynne do momentu jego wymiany.

Podsumowanie

  1. Sprawność i właściwa praca wyłącznika różnicowoprądowego w dużej mierze zależą od regularnego (raz w miesiącu) jego testowania.
  2. Od sprawności wyłącznika różnicowoprądowego zależy Twoje bezpieczeństwo podczas używania instalacji i urządzeń elektrycznych.
  3. Od sprawności wyłącznika różnicowoprądowego zależy bezpieczeństwo przeciwpożarowe Twojego domu.

Jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy, to podziel się nim, ze swoimi bliskimi – mamy nadzieję, że dzięki temu wspólnie podniesiemy bezpieczeństwo instalacji elektrycznych w naszych mieszkaniach i domach.

2 komentarzy do: “Kontrola działania wyłączników różnicowoprądowych.

    • admin napisał:

      Różne osoby czytają nasze wpisy, np. osoby obsługujące wyłączniki w swoim zakładzie pracy i muszą one posiadać świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi instalacji elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *